A 7.00-kg particle moves from the origin to position C, having coordinates x = 4
ID: 2181242 • Letter: A
Question
A 7.00-kg particle moves from the origin to position C, having coordinates x = 4.50 m and y = 4.50 m as shown in the figure. One force on the particle is the gravitational force acting in the negative y direction.
Explanation / Answer
a)F.dr=mgsin45*4.5/sin45=309.015J----------- b)F.dr=mg*4.5=309.015=c)F.dr=mg*4.5=309.015
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.