Janet jumps off a high diving platform with a horizontalvelocity of 2.49 m/s and
ID: 1753192 • Letter: J
Question
Janet jumps off a high diving platform with a horizontalvelocity of 2.49 m/s and lands in the water at 1.9 s later. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2. a) How high is the platform? Answer in units of m. b) How far from the bas of the platform does she land? Answer in units of m. Janet jumps off a high diving platform with a horizontalvelocity of 2.49 m/s and lands in the water at 1.9 s later. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2. a) How high is the platform? Answer in units of m. b) How far from the bas of the platform does she land? Answer in units of m.Explanation / Answer
Y = Yo +VoyT + 1/2at^2 where a = -9.8 m/s^2 Voy = 0 , because he jumps horizontally , no initial yvelocity component... y = 0 + 1/2(-9.8)(1.9s)^2 y = 17.7 m high platform D = Vx*T Vx in constant, no horizontal acceleration D = 2.49m/s*(1.9 s) D = 4.73 m away from platformRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.