A person pushes a 16.0-kg shopping cart at a constant velocity fora distance of
ID: 1753552 • Letter: A
Question
A person pushes a 16.0-kg shopping cart at a constant velocity fora distance of 30.0 m. She pushes in adirection 22.0° below the horizontal.A 50.0-N frictional force opposes themotion of the cart. (a) What is the magnitude of the force that theshopper exerts?1 N
(b) Determine the work done by the pushing force.
2 J
(c) Determine the work done by the frictional force.
3 J
(d) Determine the work done by the gravitational force.
4 J
(a) What is the magnitude of the force that theshopper exerts?
1 N
(b) Determine the work done by the pushing force.
2 J
(c) Determine the work done by the frictional force.
3 J
(d) Determine the work done by the gravitational force.
4 J
Explanation / Answer
a) F = Ff/cos = 50/cos22 = 53.9 N b) Wpushing = Fscos = 53.9 x 30 x cos22 = 1500J c) Wfrictional = Ffscos = 50 x 30 x cos 180 =-1500 J d) Wgravitational = Fgscos = mgscos =(16)(9.8)(30)(cos90) = 0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.