Copper has a breaking stress of about 3 X 10^8 N/m^2. (1.) What is the maximum l
ID: 1753573 • Letter: C
Question
Copper has a breaking stress of about 3 X 10^8 N/m^2. (1.) What is the maximum load that can be hung from a copperwire of diamete 0.47 mm? Answer in units of N. (2.) If 15% of this maximum load is hung from the copper wire,by what percentage of its length will it stretch? Answer in unitsof %. (1.) What is the maximum load that can be hung from a copperwire of diamete 0.47 mm? Answer in units of N. (2.) If 15% of this maximum load is hung from the copper wire,by what percentage of its length will it stretch? Answer in unitsof %.Explanation / Answer
the breaking stress of copper is (F/A) = 3 X 10^8 N/m^2 or F = 3 X 10^8 * A = 3 X 10^8 * * d^2 where d = 0.47 mm = 0.47 * 10^-3 m F is the maximum load that can be hung from a copper wireof diamete 0.47 mm (2)the Young's modulus of copper is Y = [(F/A)/(l/lo)] or (l/lo) = (F/A * Y) or l = (F/A * Y) * lo ------------(1) 15 % of the maximum load is T = F * (15/100) = 0.15 * F when the maximum load is hung the change in its lengthis l1 = (T/A * Y) * lo = (0.15 * F/A * Y) * lo------------(2) (2)/(1) (l1/l) = [(0.15 * F/A * Y) * lo/(F/A * Y) *lo] = 0.15 or l1 = 0.15 * l the change in length of the copper wire is L = l - l1 = l - 0.15 * l = 0.85* l therefore,85 % of its length will stretch.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.