Suppose the stone is thrown at an angleof 25.0° below the horizontal fromthe sam
ID: 1753840 • Letter: S
Question
Suppose the stone is thrown at an angleof 25.0° below the horizontal fromthe same building (h = 50.0m) as in the example above. If it strikes the ground 91.8 m away, find the following.(Hint: For part(a), use the equation for the x-displacement to eliminatev0t from the equation for they-displacement.) (a) the time of flight 5 s(b) the initial speed 6 m/s
(c) the speed and angle of the velocity vector with respect to thehorizontal at impact speed 7 m/s
angle 8° below the horizontal Suppose the stone is thrown at an angleof 25.0° below the horizontal fromthe same building (h = 50.0m) as in the example above. If it strikes the ground 91.8 m away, find the following.(Hint: For part(a), use the equation for the x-displacement to eliminatev0t from the equation for they-displacement.) (a) the time of flight 5 s
(b) the initial speed 6 m/s
(c) the speed and angle of the velocity vector with respect to thehorizontal at impact speed 7 m/s
angle 8° below the horizontal (a) the time of flight 5 s
(b) the initial speed 6 m/s
(c) the speed and angle of the velocity vector with respect to thehorizontal at impact speed 7 m/s
angle 8° below the horizontal speed 7 m/s
angle 8° below the horizontal
Explanation / Answer
Along the vertical direction : y-yo = (vosin ) t -0.5gt2 -50.0m = (vosin25o ) t - 4.9t2 -118.3m= vo t - 11.59t2 .........1 Along the horizontal direction : x - xo = (vocos ) t 101.29 m =vot ........2 Solve eq 1 and eq 2 for time of flight 't'. -118.3m = 101.29 m- 11.59t2 t = 4.35s ......3 Substituting 3 in eq 2 we get Initial velocity vo = 23.28 m/s The horzontal component of velocity vx does notchange from its initial value because thee is no horizontalacceleration. Thus, when the stone reaches the ground vx = vo cos = 23.28 m/s *cos25o = 21.09 m/s The vertical component of velocity vy changes from its initialvalue because there is vetical acceleration. vy = vo sin - gt = 23.28m/s*sin25 - 9.8m/s2 * 4.35s = -32.79 m/s Therefore v = vx2 +vy2 = 38.98 m/s Angle = -57.25o Angle = -57.25oRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.