Suppose the strategic Petroleum Reserve of a country is 6.20E8barrels of oil. Th
ID: 690364 • Letter: S
Question
Suppose the strategic Petroleum Reserve of a country is 6.20E8barrels of oil. The oil consumption rate of that country is 9.5E8m^3/year. There are 6.29 barrels/m^3. At the given consumptionrate, how many days would it take to consume the reserve?I started off by dividing the # of barrels total by the # ofbarrels/m^3 and got 9.856916E7 barrels/m^3. I then divided that by3467.5E8 m^3/day (I got by dividing the consumption rate by thenumber of days in a year). I ended up with 2.84E2 m^3/day. Thesystem still days that this answer is wrong.Can you tell me what Ineed to do differently?
Explanation / Answer
Total oil stock = 6.2 * 10^8 barrels The consumption of the oil in 1 year = 9.5 * 10^8m^3 = 9.5 * 10^8 *6.29Barrels (Since 1 Cubic Meter = 6.29 Barrels) = 59.755* 10^8Barrels For 1 year the oil consumption is 59.755 * 10^8 Barrels i.e., for 365 days the oil consumption is 59.755 * 10^8 Barrels For 1 day the oil consumption is X Barrels X = 59.755 * 10^8 / 365 = 0.1637 * 10^8 barrels for 1 day So the oil used for ( Total oil stock / the oil consumptionfor a day ) = 6.2 * 10^8 barrels / 0.1637 * 10^8 barrels = 37.87 days ~ 38 daysRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.