An FM radio station emits an electromagnetic wave which isreceived by a circuit
ID: 1753927 • Letter: A
Question
An FM radio station emits an electromagnetic wave which isreceived by a circuit containing a 3.33 ×10–7 H inductor and a variablecapacitor set at 7.31 × 10–12 F.What is the frequency of the radio wave?a. 1.02 × 108Hz
b. 1.58 × 108Hz
c. 9.40 × 107Hz
d. 9.80 × 107Hz
e. 8.80 × 107 Hz An FM radio station emits an electromagnetic wave which isreceived by a circuit containing a 3.33 ×10–7 H inductor and a variablecapacitor set at 7.31 × 10–12 F.What is the frequency of the radio wave? 1.02 × 108Hz 1.58 × 108Hz 9.40 × 107Hz 9.80 × 107Hz 8.80 × 107 Hz
Explanation / Answer
The frequency of the radio wave is given by f=1/(2(LC)) Here L = 3.33 × 10–7H and C = 7.31 × 10–12F On substitution f= 1.02 ×108 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.