A boat moves throught the water with two foces acting onit. One is a 2120 N fowa
ID: 1754016 • Letter: A
Question
A boat moves throught the water with two foces acting onit. One is a 2120 N foward push by the motor on thepropeller, and the other is an 1869 N resistive force due to thewater around the bow. What is the acceleration of the 1077 kg boat? Answer inunits of m/s2. If it starts from rest, how far will it move in 17.9s? Answer in units of m. What will the velocity be at the end of this timeinterval? Answer in units of m/s. A boat moves throught the water with two foces acting onit. One is a 2120 N foward push by the motor on thepropeller, and the other is an 1869 N resistive force due to thewater around the bow. What is the acceleration of the 1077 kg boat? Answer inunits of m/s2. If it starts from rest, how far will it move in 17.9s? Answer in units of m. What will the velocity be at the end of this timeinterval? Answer in units of m/s.Explanation / Answer
Given F = 2120 N F ' =1869 N mass of the boat M = 1077 kg Accleration a = ( F - F ' ) / M = 0.233 m / s^ 2 (b). time t = 17.9 s Initial velocity u = 0 m / s from the relation S = ut + ( 1/ 2) a t ^ 2 S = 0 + [ 0.5 * 0.233 * 17.9 ^ 2 ] = 37.32 m (c). Velocity at the end of the time interval v = u + at = 4.1707 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.