A boat moves through the water with two forces acting on it. One isa 2000 N forw
ID: 1736711 • Letter: A
Question
A boat moves through the water with two forces acting on it. One isa 2000 N forward push by thewater on the propeller, and the other is an1300 N resistive force due to the wateraround the bow. (a) What is the acceleration of the 1500 kg boat?m/s 2
(b) If it starts from rest, how far will it movein 9.0 s?
m
(c) What will its velocity be at the end of that time?
m/s (a) What is the acceleration of the 1500 kg boat?
m/s 2
(b) If it starts from rest, how far will it movein 9.0 s?
m
(c) What will its velocity be at the end of that time?
m/s
Explanation / Answer
(a) Whatis the acceleration of the 1500 kg boat?m/s 2
Fexternal /mass=2000-1300/1500=7/15=0.467m/sec*sec
(b) If it starts from rest, how far will it movein 9.0 s?
m
s=0+1/2at*t=189/10=18.9m
(c) What will its velocity be at the end of that time?
m/s
v=at=4.2m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.