A boat moves through the water with two forces acting on it. One isa 1700 N forw
ID: 1763481 • Letter: A
Question
A boat moves through the water with two forces acting on it. One isa 1700 N forward push by the water on thepropeller, and the other is an 1300 Nresistive force due to the water around the bow. (a) What is the acceleration of the1400 kg boat?1 m/s 2
(b) If it starts from rest, how far will it move in 9.0 s?
2 m
(c) What will its velocity be at the end of that time?
3 m/s (a) What is the acceleration of the1400 kg boat?
1 m/s 2
(b) If it starts from rest, how far will it move in 9.0 s?
2 m
(c) What will its velocity be at the end of that time?
3 m/s
Explanation / Answer
Net force F = 1700 N - 1300 N = 400 N (a). Accleration of the boat a = F / m =400 N / 1400 kg = 0.2857 m / s 6 2 (b).initial velocity u = 0 time t= 9 s distance S = ut + ( 1/ 2) at^2 = 0 + 0.5 * 0.2857 * 9^ 2 = 11.57 m (c). Velocity at the end time v = u + at = 0 + 0.2857 * 9 = 2.5713 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.