The charge per unit length on a long, straight filamentis -89.0 µC/m. (a) Find t
ID: 1754393 • Letter: T
Question
The charge per unit length on a long, straight filamentis -89.0 µC/m. (a) Find the electric field 10.0 cm from the filament. Distancesare measured perpendicular to the length of the filament. (Takeradially inward toward the filament as the positive direction.)MN/C
(b) Find the electric field 25.0 cm from the filament.
MN/C
(c) Find the electric field 160 cm from the filament.
MN/C (a) Find the electric field 10.0 cm from the filament. Distancesare measured perpendicular to the length of the filament. (Takeradially inward toward the filament as the positive direction.)
MN/C
(b) Find the electric field 25.0 cm from the filament.
MN/C
(c) Find the electric field 160 cm from the filament.
MN/C
Explanation / Answer
Here linear charge density = -89.0 *10-6 C/m We know , for a linear charge wire , Electric field at a distanceof R m is E =-/2R directed inwards a )Putting the values , E =89*10-6 / (2**8.85*10-12*0.10) = 15MN/C b)Again Putting R = 0.25 E =6.4 MN/C c) Similarly , putting R = 1.60 E = 1 MN/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.