Hello, everyone. I need some help with aproblem. If someone could help, I would
ID: 1754563 • Letter: H
Question
Hello, everyone. I need some help with aproblem. If someone could help, I would be mostappreciative! Thank you in advance if you are able tohelp. A spring has a constant of 248 N/m. Find themagnitude of the force needed: a.) to stretch thespring by 3.00 X 10^-2 m from its unstrained length and b.) tocompress the spring by the same amount. Thanks again. Hello, everyone. I need some help with aproblem. If someone could help, I would be mostappreciative! Thank you in advance if you are able tohelp. A spring has a constant of 248 N/m. Find themagnitude of the force needed: a.) to stretch thespring by 3.00 X 10^-2 m from its unstrained length and b.) tocompress the spring by the same amount. Thanks again.Explanation / Answer
Given thatthat spring has a constant K = 248 N/m The streachedlength is x = 3.00*10-2 m ---------------------------------------------------------------------------- (a) The magnitude offorce is F = Kx = 248 N/m * 3.00*10-2 m = 7.44 N (b) The magnitude offorce is F = Kx = 248 N/m * 3.00*10-2 m = 7.44 N Both cases force issame = 248 N/m * 3.00*10-2 m = 7.44 N Both cases force issameRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.