A 15.5 N weight is held in the outstretched hand of a personwith a shoulder-to-e
ID: 1754609 • Letter: A
Question
A 15.5 N weight is held in the outstretched hand of a personwith a shoulder-to-elbow length of 33.0 cm and an elbow-to-wristlength of 22.5 cm. The center of the weight is 5.5 cm from theperson's wrist.Determine the magnitude of the torque about the elbow producedby the weight?
Determine the magnitude of the torque about the shoulder producedby the weight.? Torque on a Out-Stretched Arm A 15.5 N weight is held in the outstretched hand of a personwith a shoulder-to-elbow length of 33.0 cm and an elbow-to-wristlength of 22.5 cm. The center of the weight is 5.5 cm from theperson's wrist. Determine the magnitude of the torque about the elbow producedby the weight? Determine the magnitude of the torque about the shoulder producedby the weight.?
Explanation / Answer
Part A) =F*r =15.5*(.225+.055) =4.34 N*m part B) =F*r =15.5*(.33+.225+.055) =9.46 N*m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.