A Michelson interferometer is used to measure the wavelengthof light emitted fro
ID: 1755086 • Letter: A
Question
A Michelson interferometer is used to measure the wavelengthof light emitted from a monochromatic source. As the adjustablemirror is slowly moved through a distance DA =0.0265 mm, an observer counts 411 alternations between bright anddark fields. What is the wavelength of the monochromatic light usedin this experiment?a. 346 nm
b. 369 nm
c. 227 nm
d. 193 nm
e. 258 nm A Michelson interferometer is used to measure the wavelengthof light emitted from a monochromatic source. As the adjustablemirror is slowly moved through a distance DA =0.0265 mm, an observer counts 411 alternations between bright anddark fields. What is the wavelength of the monochromatic light usedin this experiment? 346 nm 369 nm 227 nm 193 nm 258 nm
Explanation / Answer
Given : Distance ( d ) = 0.0265 mm = 0.0265 *10-3 m Number of counts ( N ) = 411 Wavelength ( ) = ? N = 2 d / = 2d / N = --- nm Solve it I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.