A ship travels at 30 km/h 30 degrees east of north, then 20km/h 60 degrees south
ID: 1755153 • Letter: A
Question
A ship travels at 30 km/h 30 degrees east of north, then 20km/h 60 degrees south of west for 17 hours. What is the totaldisplacement? My approach: I'm thinking you'resupposed to use kinematics to find the distance of each segment ittravels. Then use pythagoras to calculate the total distance? Isthat right? A ship travels at 30 km/h 30 degrees east of north, then 20km/h 60 degrees south of west for 17 hours. What is the totaldisplacement? My approach: I'm thinking you'resupposed to use kinematics to find the distance of each segment ittravels. Then use pythagoras to calculate the total distance? Isthat right?Explanation / Answer
let the unit vector in east direction be i and in north direction be j then Given V = 30 sin 30 i + 30 cos30 j = 15 i + 25.98 j V ' = - 20 cos 60 i - 20 sin 60 j = -10 i - 17.32 j So, resultanr velocity V " = V + V ' = 5 i + 8.659 j Magnitude of V " = [ 5 ^ 2 + 8.659 ^ 2 ] ~10 km / h time t = 17 h So, total displacement S = v t = 170 kmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.