A spaceship leaves our solar system at a constant speed of0.900 c and travels to
ID: 1755565 • Letter: A
Question
A spaceship leaves our solar system at a constant speed of0.900c and travels to a point in the Andromeda galaxy.According to astronomers in an inertial reference frame on Earth,the distance to the galaxy is 2.081 × 1022 m. Whatdistance does the crew on the ship measure on its journey?a. 1.91 × 1022m
b. 9.07 × 1021m
c. 9.85 × 1021m
d. 4.77 × 1022m
e. 2.83 × 1022 m A spaceship leaves our solar system at a constant speed of0.900c and travels to a point in the Andromeda galaxy.According to astronomers in an inertial reference frame on Earth,the distance to the galaxy is 2.081 × 1022 m. Whatdistance does the crew on the ship measure on its journey? 1.91 × 1022m 9.07 × 1021m 9.85 × 1021m 4.77 × 1022m 2.83 × 1022 m
Explanation / Answer
Given : Distance (L) = 2.081 x 1022 m Velocity (v) = 0.900c We know that : L` = L 1 - v2 /c2 = 2.081 x 1022 m * [1 -( (0.900c)2 / c2 ) ] = 0.9070 x 1022 m = 9.07 x 1021 m Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.