A spacecraft of 130 kg mass is in a circular orbit about the Earth at a height h
ID: 2032976 • Letter: A
Question
A spacecraft of 130 kg mass is in a circular orbit about the Earth at a height h 4RE (a) What is the period of the spacecraft's orbit about the Earth? (b) What is the spacecraft's kinetic energy? (c) Express the angular momentum L of the spacecraft about the center of the Earth in terms of its kinetic energy K. (Use the following as necessary: RE for the radius of the Earth, K for the kinetic energy of the satellite, and m for the mass of the satellite.) (d) Find the numerical value of the angular momentumExplanation / Answer
a) we know, Re = 6.37*10^6 m
h = 4*Re
radius of orbit of space craft, r = Re + h
= Re + 4*Re
= 5*Re
= 5*6.37*10^6 m
= 3.185*10^7 m
we know, T = 2*pi*r^(3/2)/sqrt(G*Me)
= 2*pi*(3.185*10^7)^1.5/sqrt(6.67*10^-11*5.98*10^24)
= 56550 s
= 56550/(60*60)
= 15.7 hours
b) orbital speed, vo = sqrt(G*Me/r)
= sqrt(6.67*10^-11*5.98*10^24/(3.185*10^7))
= 3538 m/s
KE = (1/2)*m*v^2
= (1/2)*130*3538^2
= 8.14*10^8 J
c) L = m*v*r
= p*5*Re
= sqrt(2*m*K)*5*Re
d) L = m*v*r
= 130*3538*3.185*10^7
= 1.46*10^13 J.s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.