Two alpha particles (heliumnuclei), each consisting of two protons and two neutr
ID: 1755654 • Letter: T
Question
Two alpha particles (heliumnuclei), each consisting of two protons and two neutrons, have anelectrical potential energy of 6.35 × 1019 J. Given: ke = 8.98755 × 109Nm2/C2 , qp =1.6021 × 1019 C, and g = 9.8m/s2 . What is the distance between these particles at this time?Answer in units of m. Two alpha particles (heliumnuclei), each consisting of two protons and two neutrons, have anelectrical potential energy of 6.35 × 1019 J. Given: ke = 8.98755 × 109Nm2/C2 , qp =1.6021 × 1019 C, and g = 9.8m/s2 . What is the distance between these particles at this time?Answer in units of m.Explanation / Answer
6.35 *10-19 = 8.98755 *109 * 2 * 1.6021 * 10-19 * 2 * 1.6021 *10-19 / r distance r = 4 * 2.30686 * 10-28 / 6.35 *10-19 = 1.4531* 10 ^ -9 m = 1.4531* 10 ^ -9 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.