A current-carrying wire 0.50 m long is positionedperpendicular to a uniform magn
ID: 1755817 • Letter: A
Question
A current-carrying wire 0.50 m long is positionedperpendicular to a uniform magnetic field. If the current is 10.0 Aand there is a resultant force of 3.0 N on the wire due to theinteraction of the current and field, what is the magnetic fieldstrength? A current-carrying wire 0.50 m long is positionedperpendicular to a uniform magnetic field. If the current is 10.0 Aand there is a resultant force of 3.0 N on the wire due to theinteraction of the current and field, what is the magnetic fieldstrength?Explanation / Answer
length L = 0.5 m current i = 10 A force F = 3 N we know force on current carrying wireF = BiL from this mag.field B = F / iL = 0.6 TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.