A circular coil with an area of 5.0 ´ 10 2 cm 2 and with 500 turns of wire is pl
ID: 1755818 • Letter: A
Question
A circular coil with an area of 5.0 ´ 102cm2 and with 500 turns of wire is placed in a uniformmagnetic field perpendicular to the plane of the coil. If the fieldchanges in value from –0.100 T to +0.150 T in an interval of0.500 s, what is the induced emf in the coil? A circular coil with an area of 5.0 ´ 102cm2 and with 500 turns of wire is placed in a uniformmagnetic field perpendicular to the plane of the coil. If the fieldchanges in value from –0.100 T to +0.150 T in an interval of0.500 s, what is the induced emf in the coil?Explanation / Answer
Area A = 5 * 10 ^ 2 cm ^ 2 = 5 * 10 ^ -2 m ^ 2 Change inmag.field dB = 0.15 + 0.1 = 0.25 T time interval dt = 0.5 s No.of truns N = 500 Induced emf E = N A dB / dt =12.5 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.