A coil with 25 turns of wire moves in a uniform magnetic fieldof 1.5 T. The plan
ID: 1755819 • Letter: A
Question
A coil with 25 turns of wire moves in a uniform magnetic fieldof 1.5 T. The plane of the magnetic field is perpendicular to theplane of the coil. The coil has a cross-sectional area of 0.80m2. The coil exits the field in 1.0 s. If thecoil’s resistance is 2.0 W, what is the inducedcurrent? A coil with 25 turns of wire moves in a uniform magnetic fieldof 1.5 T. The plane of the magnetic field is perpendicular to theplane of the coil. The coil has a cross-sectional area of 0.80m2. The coil exits the field in 1.0 s. If thecoil’s resistance is 2.0 W, what is the inducedcurrent?Explanation / Answer
InducedEMF E = -d / dt = - N *(B2 - B1) *A / t N = No. ofturns in thecoil = 25, B1 = Initialmagneticfield = 1.5 T B2 = Finalmagenticfield = 0, A = Areaof crosssection = 0.80 m2, t = time = 1.0 s => E = -25 * ( 0 - 1.5) * 0.80 /1.0 = 30.0 V Inducedcurrent I = V /R = 30.0 /2.0 = 15.0 ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.