A 7.80-g bullet moving at 680 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 5.0cm. (b
ID: 1755896 • Letter: A
Question
A 7.80-g bullet moving at 680 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 5.0cm. (b) Assuming the friction force is constant,determine how much time elapses between the moment the bulletenters the tree and the moment it stops moving.2
A skier of mass 69 kgis pulled up a slope by a motor-driven cable.
(b) What power must a motor have to perform this task?
2 hp
(b) Assuming the friction force is constant,determine how much time elapses between the moment the bulletenters the tree and the moment it stops moving.
2
A skier of mass 69 kgis pulled up a slope by a motor-driven cable.
(b) What power must a motor have to perform this task?
2 hp
Explanation / Answer
mass of the bullet m = 7.8 g = 0.0078 kg velocity v = 680 m / s depth S = 5 cm = 0.05 m final speed of the bullet v = 0 from the relation v ^ 2 - u ^ 2 = 2aS from this accleration a = [ v ^ 2 - u^ 2 ] / 2S = 4624000 m / s ^ 2 we know time t = ( v - u ) / a = 1.47 * 10 ^ -4 s (b). power P = change in K.E / time = ( 1/ 2)mv ^ 2 / t = 1.085 * 10 ^ 11 W = 1.085 * 10 ^ 11 / 746.3 hp = 1.4541 * 10 ^ 8 hpRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.