A transparent photographic slide is placed in front of a converginglens with a f
ID: 1756416 • Letter: A
Question
A transparent photographic slide is placed in front of a converginglens with a focal length of 2.32 cm. Thelens forms an image of the slide 12.7 cmfrom the slide itself. (For each part, enter 'none' in the secondbox if there is only one answer.) How far is the lens from theslide if the image is the following? (a) realnearer possible distance
1 cm
further possible distance
2 cm
(b) virtual
nearer possible distance
3 cm
further possible distance
4 cm (a) real
nearer possible distance
1 cm
further possible distance
2 cm
(b) virtual
nearer possible distance
3 cm
further possible distance
4 cm
Explanation / Answer
Given : Focal length ( f ) = 2.32 cm Image distance ( i ) = 12.7 Object distance ( p ) = --- We know that focal length 1/f = 1/i +1/p 1/p = 1/f - 1/u p = ---- cm Solve it I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.