What is the maximum amount by which the wavelength of anincident photon could ch
ID: 1756841 • Letter: W
Question
What is the maximum amount by which the wavelength of anincident photon could change when it undergoes Compton scatteringfrom an ozone molecule (O3)?I used (change inwavelength)=(3h)/((4.65x10^-26)(c)) and got1.125x10^-16 Please tell me what is wrong with this equation. Thanks. What is the maximum amount by which the wavelength of anincident photon could change when it undergoes Compton scatteringfrom an ozone molecule (O3)?
I used (change inwavelength)=(3h)/((4.65x10^-26)(c)) and got1.125x10^-16 Please tell me what is wrong with this equation. Thanks. Please tell me what is wrong with this equation. Thanks.
Explanation / Answer
Change in wavelength If = 180 o then change in wavelength ismaximum So, maximum change in wavelength ' - = 2h / [ mc] where h = planck's constant = 6.625 * 10 ^ -34 J s m= mass of electron = 9.11 * 10 ^ -31 kg c= speed of light = 3 * 10 ^ 8 m / s substitue values we get ' - = 4.86 * 10 ^-12 m If = 180 o then change in wavelength ismaximum So, maximum change in wavelength ' - = 2h / [ mc] where h = planck's constant = 6.625 * 10 ^ -34 J s m= mass of electron = 9.11 * 10 ^ -31 kg c= speed of light = 3 * 10 ^ 8 m / s substitue values we get ' - = 4.86 * 10 ^-12 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.