A power plan suplies a small town with 120 KWpower, through transmission lines,
ID: 1756902 • Letter: A
Question
A power plan suplies a small town with 120 KWpower, through transmission lines, with a total of 0.4resistance. The power plan would like to minimize thepower loss through these lines. Calculate to find powerlosses if they were to use a.240 V source and b. when a 24000Vsource is used; which is more suitable to reduce power lossand by how much? I am lost, plese help me! A power plan suplies a small town with 120 KWpower, through transmission lines, with a total of 0.4resistance. The power plan would like to minimize thepower loss through these lines. Calculate to find powerlosses if they were to use a.240 V source and b. when a 24000Vsource is used; which is more suitable to reduce power lossand by how much? I am lost, plese help me!Explanation / Answer
(a) We know that : Power P = V I For 240 Volts : P = 240 * I or I = P / 240 = 120 * 103 W / 240 = 500 Power loss is : P = I2 R = (500)2 * 0.4 = 100,000 W (b) For V = 24000 V P = 24000 * I or I = P / 24000 = 120 * 103 W / 24000 = 5 Power loss is : P = I2 R = (5)2 * 0.4 = 10 W Hence power loss is less with 24000 V Hope this helps u! or I = P / 24000 = 120 * 103 W / 24000 = 5 Power loss is : P = I2 R = (5)2 * 0.4 = 10 W Hence power loss is less with 24000 V Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.