A 5.3×10 9 kg particle carrying acharge of 3.2×10 6 C is accelerated bya potenti
ID: 1757060 • Letter: A
Question
A 5.3×109 kg particle carrying acharge of 3.2×106 C is accelerated bya potential difference of 3,200 V from rest. It then passesinto a uniform magnetic field of strength4.5×103 T.(a) What is the largest force it can experience?
(b) What is the smallest force it can experience? A 5.3×109 kg particle carrying acharge of 3.2×106 C is accelerated bya potential difference of 3,200 V from rest. It then passesinto a uniform magnetic field of strength4.5×103 T.
(a) What is the largest force it can experience?
(b) What is the smallest force it can experience?
Explanation / Answer
We know that F= qvBsin ...........1 According to conservation of energy we have K + P = 0 0.5mv2 - qV = 0 ==> v = 2qV /m ..........2 Froom 1 and 2 we get F= q(2qV / m)Bsin (a ) Largest force it can experience when =90o F = q(2qV / m)Bsin90o =3.2×106 C*(2*3.2×106 C*3,200 V /5.3×109 kg)* 4.5×103 T*sin90o =............ N (b) Smallest force it can experience when =0o F= q(2qV / m)Bsin0o = 0 N = 0 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.