The intensity of sunlight striking Earth\'s upper atmosphere (calledthe solar co
ID: 1757670 • Letter: T
Question
The intensity of sunlight striking Earth's upper atmosphere (calledthe solar constant) is 1.35 kW/m2. (a) Find Erms andBrms due to the sun at the upper atmosphere ofEarth.Erms = 1V/m
Brms = 2µT
(b) Find the average power output of the sun.
3 W
(c) Find the intensity at the surface of the sun.
4 W/m2
(d) Find the radiation pressure at the surface of the sun.
5 Pa (a) Find Erms andBrms due to the sun at the upper atmosphere ofEarth.
Erms = 1V/m
Brms = 2µT
(b) Find the average power output of the sun.
3 W
(c) Find the intensity at the surface of the sun.
4 W/m2
(d) Find the radiation pressure at the surface of the sun.
5 Pa
Explanation / Answer
Intensity (I) of the light = 1.35 kW/m2 = 1350 W/m2 Now formula for calculating the value of the rms value of theelectric field is Erms = 2Ic = [2(1350W/m2)(3.0*108m/s2)] = 9.0*105 V/m rms value of the magnetic field is Brms = Erms / c = (9.0*105 V/m) / (3.0*108m/s) Do the calculation work.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.