The acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 Find the de Broglie wavelength for a ba
ID: 1757819 • Letter: T
Question
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 Find the de Broglie wavelength for a ball of mass 0.0707kg just before it strikes the Earth after being dropped from abuilding 63.5 m tall. Answer in units of m. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 Find the de Broglie wavelength for a ball of mass 0.0707kg just before it strikes the Earth after being dropped from abuilding 63.5 m tall. Answer in units of m. Find the de Broglie wavelength for a ball of mass 0.0707kg just before it strikes the Earth after being dropped from abuilding 63.5 m tall. Answer in units of m.Explanation / Answer
Speed when it hits the ground v = [ 2gh] where h = height = 63.5 m So, v = 35.27 m / s momentum p = m v = 2.4942 kg m / s since masss m =0.0707 kg de Brogile wavelength = h / p where h = planck's constant = 6.625 * 10 ^ -34 J s So, = 2.6561 * 10 ^ -34 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.