Two sound sources oscillate in phase with a frequency of 100Hz. At a point 5 m f
ID: 1758681 • Letter: T
Question
Two sound sources oscillate in phase with a frequency of 100Hz. At a point 5 m from one source and 5.85 m from the other,the amplitude of the sound from each sourceseparately A. a) What is the phase difference in sound waves from the twosources at that point? b) What is the amplitude of the resultant wave at thatpoint? Two sound sources oscillate in phase with a frequency of 100Hz. At a point 5 m from one source and 5.85 m from the other,the amplitude of the sound from each sourceseparately A. a) What is the phase difference in sound waves from the twosources at that point? b) What is the amplitude of the resultant wave at thatpoint?Explanation / Answer
(a) phase difference = 2 r/ = . = 2* 0.85 / (v / f) = 1.7 * 100 / 343 = 1.557radians . (b) amplitude of resultant wave = 2Acos /2 = 2A cos (1.557/2) = . = 1.424 ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.