A glaucous-winged gull, ascending staight upward at 5.20 m/s,drops a shell when
ID: 1759026 • Letter: A
Question
A glaucous-winged gull, ascending staight upward at 5.20 m/s,drops a shell when it is 12.5 m above the ground. A) What is the magnitude and direction of the shell'sacceleration just after it is released? B)Find the maximum height above the ground reached by theshell. C)How long does it take for the shell to reach theground? A glaucous-winged gull, ascending staight upward at 5.20 m/s,drops a shell when it is 12.5 m above the ground. A) What is the magnitude and direction of the shell'sacceleration just after it is released? B)Find the maximum height above the ground reached by theshell. C)How long does it take for the shell to reach theground?Explanation / Answer
Upward speed v = 5.2 m / s (a). the magnitude of the shell's accelerationjust after it is released a = -9.8 m / s ^ 2 And it is act downward direction B)The maximum height reached by the shell above 12.5m is H = v ^ 2 / 2g = ( 5.2 ) ^ 2 / ( 2 * 9.8 ) = 1.379 m So, the maximum height above the ground reached by the shell H' = H + 12.5 = 13.879 m (C). time taken for the shell to reach the groundT = t + t ' + t " where t = time taken to reach 12.5 m = 12.5 m / 5.2 m / s =2.403 s t ' =time taken to reach H ' height from height H =v / g = ( 5.2 m / s ) / ( 9.8 m / s ^ 2 ) = 0.5306 s t " = timetaken to reach the shell from H ' to ground = [ 2 H ' / g ] = 2.832 s So, T = 5.766 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.