A glider (mass m_1 = 0.20kg ) on a frictionless horizontal air track is connecte
ID: 2186291 • Letter: A
Question
A glider (mass m_1 = 0.20kg ) on a frictionless horizontal air track is connected by a light string over a pulley to a metal block (mass m_2 = 0.20kg ) hanging vertically (see figure below). The objects are released from rest and move 0.60m .(Figure 1)
Explanation / Answer
a) 4.9 m/s^2 b) 0.588 N c) 0.588 N d) 1.176 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.