A 14.5 kg monkey startsto climb a long rope to reach a banana located at a heigh
ID: 1759241 • Letter: A
Question
A 14.5 kg monkey startsto climb a long rope to reach a banana located at a height of 6.50m. The rope will snap if the tension exceeds 159.5 N. Calculate theleast amount of time the monkey could take to reach the bananawithout breaking the rope. Can i have a numerical answer? A 14.5 kg monkey startsto climb a long rope to reach a banana located at a height of 6.50m. The rope will snap if the tension exceeds 159.5 N. Calculate theleast amount of time the monkey could take to reach the bananawithout breaking the rope. Can i have a numerical answer? Can i have a numerical answer?Explanation / Answer
there are two force on the monkey, the tension of the cord andgravity T-mg = ma =>a = T/m -g let T = 159.5N, it is max, and a will be max a = 159.5N/14.5kg - 9.8m/s2 = 1.2m/s2 the least time t is: h = (1/2)at2 =>t = (2h/a) =(2*6.50m/1.2m/s2)=3.29 s =>t = (2h/a) =(2*6.50m/1.2m/s2)=3.29 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.