A spherical shell of radius 13 cm carries 5.0 µCdistributed uniformly over its s
ID: 1759436 • Letter: A
Question
A spherical shell of radius 13 cm carries 5.0 µCdistributed uniformly over its surface. At the center of the shellis a point charge.(a) If the electric field at the surface of the sphere is 750kN/C and points outward, what is the charge of the point charge?Answer = ______________ µC
(b) What is the field just inside the shell?
Magnitude = ________________ MN/C
C) Direction = Radially Inward I know the direction, but I seem to be missing the componentfor A and B.... Thank you
A spherical shell of radius 13 cm carries 5.0 µCdistributed uniformly over its surface. At the center of the shellis a point charge.
(a) If the electric field at the surface of the sphere is 750kN/C and points outward, what is the charge of the point charge?Answer = ______________ µC
(b) What is the field just inside the shell?
Magnitude = ________________ MN/C
C) Direction = Radially Inward I know the direction, but I seem to be missing the componentfor A and B.... Thank you
Explanation / Answer
radius r = 13 cm= 0.13 m charge q = 5.0 µC = 5 * 10 ^ -6 C (a) The electric field at the surface of the sphere E = 750 kN/C Kq / r ^ 2 = 750 * 10 ^ 3 N / C the charge of the point charge q = ( 750* 10 ^ 3 * r ^2) / K where K = coulomb's constant = 8.99 * 10 ^ 9 N m ^ 2 / C^ 2 plug the values q = 1.4098 * 10 ^ -6 C = 1.4098 µC
(b) What is the field just inside the shell
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.