On a spacecraft two engines fire for a time of 565 s. Onegives the craft an acce
ID: 1759526 • Letter: O
Question
On a spacecraft two engines fire for a time of 565 s. Onegives the craft an acceleration in the x direction ofax = 5.10 m/s2, while the otherproduces an acceleration in the y direction ofay = 7.30 m/s2. At the end of thefiring period, the craft has velocity components ofvx = 3865 m/s and vy = 4266m/s. Find the magnitude and direction of the initial velocity.Express the direction as an angle with respect to the +xaxis.I'm totally stuck on this, please help!! Thanks!
On a spacecraft two engines fire for a time of 565 s. Onegives the craft an acceleration in the x direction ofax = 5.10 m/s2, while the otherproduces an acceleration in the y direction ofay = 7.30 m/s2. At the end of thefiring period, the craft has velocity components ofvx = 3865 m/s and vy = 4266m/s. Find the magnitude and direction of the initial velocity.Express the direction as an angle with respect to the +xaxis.
I'm totally stuck on this, please help!! Thanks!
Explanation / Answer
Let unit vectors along X and Y axis be i^and j^, respectively. a = ax* i^ + ay *j^ = 5.10 *i^ + 7.30 *j^ m/s2 And v = vx* i^ + vy *j^ = 3865 *i^ + 4266 *j^ m/s According to first equation of motion v = u + a*t, u = ux* i^ + uy * j^ u denotes initial velocity. 3865 *i^ + 4266 *j^ = u + (5.10* i^ + 7.30 * j^) * 565 u = (3865- 5.10 * 565) * i^ + (4266 -7.30 * 656) * j^ = 983.50 *i^ + 141.50 *j^ m/s initialvelocity u = (ux2 + uy2) = (983.502 + 141.502) = 993.63 m/s Angle with Xaxis tan = uy /ux = tan-1(141.5 /983.5) = 8.190 = tan-1(141.5 /983.5) = 8.190Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.