On a spacecraft two engines fire for a time of 555 s. One gives the craft an acc
ID: 1760941 • Letter: O
Question
On a spacecraft two engines fire for a time of 555 s. One gives the craft an acceleration in thex direction of ax = 5.10m/s2, while the other produces an acceleration in they direction of ay = 7.30m/s2. At the end of the firing period, the craft hasvelocity components of vx = 3890 m/s and vy = 4246 m/s. Find the magnitude and direction of theinitial velocity. Express the direction as an angle with respect tothe +x axis. magnitude 1 m/s direction 2° (counterclockwise from the+x direction) magnitude 1 m/s direction 2° (counterclockwise from the+x direction)Explanation / Answer
Let the Initial velocity =U angleof projection = Initialvelocity in horizontal direction = U x Initial velocity in vertical direction = Uy Final velocity in horizontal direction, V x =3890 m/s Finalvelocity in vertical direction, V y= 4246 m/s accelerationin horizontal direction, a x = 5.10 m/s2 accelerationin vertical direction, ay =7.30 m/s2 timeinterval, t = 555 s timeinterval, t = 555 s weknow that V = U + a t Vx = U x + a x t and V y = U y +ay t Ux = Vx - a xt and U y= V y - ay t by substitution you can get the values of U xand U y Initialvelocity, U = [ ( U x) 2 + ( U y) 2 ] Angle of projection, = tan -1 ( U y / U x ) (with + ve xaxis) Ux = Vx - a xt and U y= V y - ay t by substitution you can get the values of U xand U y Initialvelocity, U = [ ( U x) 2 + ( U y) 2 ] Angle of projection, = tan -1 ( U y / U x ) (with + ve xaxis)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.