A Porsche speeds past a stationary police officer while traveling110 km/h. The o
ID: 1759632 • Letter: A
Question
A Porsche speeds past a stationary police officer while traveling110 km/h. The officer immediately beginspursuit at a constant acceleration of 12.0km/h/s (note the mixed units), just as the speeder passes theofficer.(a) How much time will it take for the police officer to catch upto the speeder, assuming that the Porsche maintains a constantspeed?
(b) How fast will the police officer be traveling at this time?
I cannot figure out how to set up the problem. Which equationshould i use? Do I need to convert the units?
Explanation / Answer
a) Porsche v1 = 110km/h = 110*1000m/3600s = 30.56m/s police: a = 12.0km/h/s = 12.0*1000m/3600s2 = 3.33m/s2 let the distance police catch up is s, and time t wehave: police: s = (1/2)at2 Porche: s = v1*t we have: (1/2)at2 = v1*t =>t=2*v1/a = 2*30.56m/s / 3.33 m/s2 =18.35s so t = 18.35s is the time to catch up. b) the speed of the police at the time is: v = at =3.33m/s2*18.35s = 61.12 m/s let the distance police catch up is s, and time t wehave: police: s = (1/2)at2 Porche: s = v1*t we have: (1/2)at2 = v1*t =>t=2*v1/a = 2*30.56m/s / 3.33 m/s2 =18.35s so t = 18.35s is the time to catch up. b) the speed of the police at the time is: v = at =3.33m/s2*18.35s = 61.12 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.