Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bird that is flying straight upward at 4.80 m/s, drops a twig when it is 11.0

ID: 1760709 • Letter: A

Question

A bird that is flying straight upward at 4.80 m/s, drops a twig when it is 11.0 m above the ground. Ignore air resistance.
(b) Find the maximum height above the ground reached by thetwig.
m

(c) How long does it take for the twig to reach the ground?
s

(d) What is the speed of the shell at this time?
m/s

A bird that is flying straight upward at 4.80 m/s, drops a twig when it is 11.0 m above the ground. Ignore air resistance.
(b) Find the maximum height above the ground reached by thetwig.
m

(c) How long does it take for the twig to reach the ground?
s

(d) What is the speed of the shell at this time?
m/s

Explanation / Answer

b) vi = 4.80m/s upward is position, the max height measure from the release point is h h = v2 / 2g = (4.80m/s)2 /(2*9.8m/s2) = 1.18m the heigh measure from the ground will be: H = h + 11.0m = 1.18m + 11.0m = 12.18m c) the time to reach the max height is t1 = vi / g =4.80m/s / 9.8m/s2 = 0.49 s the time to drop back to the ground from max height is: t2,and we have: H = (1/2)g(t2)2 t2 = [2*H/g] = [2*12.18m/9.8m/s2] =1.58s the time is: t = t1+t2 = 0.49s + 1.58s = 2.07s d) the speed at max heigh is zero, when it fall in the groundfrom here the speed is v = gt2 v = gt2 = 9.8m/s2 * 1.58s = 15.48m/s t2 = [2*H/g] = [2*12.18m/9.8m/s2] =1.58s the time is: t = t1+t2 = 0.49s + 1.58s = 2.07s d) the speed at max heigh is zero, when it fall in the groundfrom here the speed is v = gt2 v = gt2 = 9.8m/s2 * 1.58s = 15.48m/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote