Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A charge of q = +10 -6 C is uniformlydistributed on a spherical shell of radius

ID: 1760764 • Letter: A

Question

A charge of q = +10-6 C is uniformlydistributed on a spherical shell of radius 18 cm. (a) What is the magnitude of the electric field just outside andjust inside the shell?
kV/m(outside)
kV/m(inside)

(b) What is the magnitude of the electric potential just outsideand just inside the shell?
V(outside)
V(inside)

(c) What is the electric potential at the center of the shell?
V
What is the electric field at that point?
kV/m
(a) What is the magnitude of the electric field just outside andjust inside the shell?
kV/m(outside)
kV/m(inside)

(b) What is the magnitude of the electric potential just outsideand just inside the shell?
V(outside)
V(inside)

(c) What is the electric potential at the center of the shell?
V
What is the electric field at that point?
kV/m

Explanation / Answer

charge, q = 10-6 C radius of shell, r = 18 cm =0.18 m (a) magnitude of the electric field just outside shell =(1/4o) ( q / r 2) = 9 * 10^9 * (10 -6 / 0.18 2 )                                                                             =277.77*10^3 V/m = 277.77 kV/m       magnitude of the electric fieldjust inside shell = 0 (b) magnitude of the electric potential justoutside shell =  (1/4o) ( q / r )= 9 * 10^9 * ( 10 -6 / 0.18 )                                                                                     =50 ,000 V        magnitude of theelectric potential just inside shell=  (1/4o) ( q / r ) = 9 * 10^9 * (10 -6 / 0.18 )                                                                                     =50 ,000 V (c) electric potential at the center of the shell =(1/4o) ( q / r ) = 9 * 10^9 * ( 10-6 / 0.18 )                                                                                     =50 ,000 V        electric field at thecenter of the shell = 0                                                                                     =50 ,000 V (c) electric potential at the center of the shell =(1/4o) ( q / r ) = 9 * 10^9 * ( 10-6 / 0.18 )                                                                                     =50 ,000 V                                                                                     =50 ,000 V        electric field at thecenter of the shell = 0
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote