28. This problem is crushing my hopes and dreams of everfinishing this assignmen
ID: 1761355 • Letter: 2
Question
28. This problem is crushing my hopes and dreams of everfinishing this assignment. HOPEFULLY SOMEONE CAN HELPME! A certain quantity of ice at 0 degrees celsius melts intowater at 0 degrees celsius and in so doing gains 1.00 kg ofmass. What was its initial mass? 28. This problem is crushing my hopes and dreams of everfinishing this assignment. HOPEFULLY SOMEONE CAN HELPME! A certain quantity of ice at 0 degrees celsius melts intowater at 0 degrees celsius and in so doing gains 1.00 kg ofmass. What was its initial mass?Explanation / Answer
Energy required to melt 1 kg of ice = 80 Cal/g * 4.19 J/ Cal / .001 kg = 3.35 * 10E5 J / kg Energy required to create 1 kg of mass E = 1 * c2 =9 * 10E16 J So the mass of ice that was melted M = 9 * 10E16 / 3.35 * 10E5 = 2.69 * 10E11 kg(this mass absorbed the energy required to create 1 kg ofmass)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.