The electric field at the point x=5.00cm and y=0 points in thepositive x directi
ID: 1761653 • Letter: T
Question
The electric field at the point x=5.00cm and y=0 points in thepositive x direction with a magnitude of 10.0 N/C. At thepoint x=10.0cm and y=0 the electric field points in the positive xdirection with a magnitude of 13.0 N/C. Assume this elecricfield is produced by a single point charge. A) Find chargelocation, B)sign, and C)magnitude of the charge. For part A) i got 45.67 cm= 0.4567m For part B) negative For part C) this is what i did and it is still telling me thatits wrong. Where am i going wrong. please help!kq=(10.0N/C)(x-0.05m)^2 q=1/k(10.0N/C)(0.4567m-0.05m)^2 =1/8.99*10^9 (10.0N/C)(0.4567m-0.05)^2 = -1.84pC For part A) i got 45.67 cm= 0.4567m For part B) negative For part C) this is what i did and it is still telling me thatits wrong. Where am i going wrong. please help!
kq=(10.0N/C)(x-0.05m)^2 q=1/k(10.0N/C)(0.4567m-0.05m)^2 =1/8.99*10^9 (10.0N/C)(0.4567m-0.05)^2 = -1.84pC
Explanation / Answer
C. E = (1/40)* q / r2 10.0 N/C = 8.99* 109 * q / ( 0.4567 - 0.05)2 q = 10 *(0.4567 - 0.05)2 / 8.99 *109 = 1.84 *10-10 C = 0.184 nC or 184 pC q = 10 *(0.4567 - 0.05)2 / 8.99 *109 = 1.84 *10-10 C = 0.184 nC or 184 pCRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.