a parachuist jumps out of an airplane and sccelerates with gravityto a maximum v
ID: 1762387 • Letter: A
Question
a parachuist jumps out of an airplane and sccelerates with gravityto a maximum velocity of 60 m/s. He then pulls the parachute cordand after 4.0 seconds constant deceleration, descends at 10m/s for 60 seconds reaching the ground.1. How Far does the Parachutist Fall while accelerating to 60m/s
2. What is the Acceleration of the Parachutist as he slows from 60m/s to 10 m/s
3. What was the Altitude of the airplane at the time of theJump?
Please Show All WORK and ALL FORMULAS used to get the answer
Explanation / Answer
Vf (ends with 60 m/s) a = 9.8 m/s^2 due to gravity delta x = distance fellvf^2 = vi^2 + 2 * a * delta x
60^2 = 0 + 2(9.8)(x) 3600/9.8 = 367.35 m
2. Vi = 60 m/s vf = 10 m/s a = ? t = 4 s
vf = vi + a(t) 10 = 60 + 4a -50 = 4a a = -12.5 m/s^2
3. distance he fell on the second part: vf^2 = vi^2 + 2*a*delta x 10^2 = 60^2 +2(-12.5)(x) 100 = 3600 - 25x -3500/-25 = x = 140 m
He fell 367.35 m in the first part, and 140 m in the secondpart: 367.35 + 140 = 507.35 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.