Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a parachuist jumps out of an airplane and sccelerates with gravityto a maximum v

ID: 1763028 • Letter: A

Question

a parachuist jumps out of an airplane and sccelerates with gravityto a maximum velocity of 60 m/s. He then pulls the parachute cordand after 4.0 seconds constant deceleration, descends at 10m/s for 60 seconds reaching the ground.

1. How Far does the Parachutist Fall while accelerating to 60m/s

2. What is the Acceleration of the Parachutist as he slows from 60m/s to 10 m/s

3. What was the Altitude of the airplane at the time of theJump?

Please Show All WORK and ALL FORMULAS used to get the answer

Explanation / Answer

given the initial vertical velocity is zero U = 0 a) the final velocity is V = 60 m/s acceleration is g = 9.8 m/s2 let the distance travelled is S then we have              V2 = 2gS so       S = V2 /2g =183.67 m b ) the initial velocity is V = 60 m/s      the final velocity is v = 10m/s      the time taken is t = 4 s so the acceleration is a = ( v - V ) / t = -12.5m/s2 c ) the distance travelled in this four seconds is                          h = Vt - 1/2 at2 =140 m in the next 60 s the distance travelled is H = 60s *10m/s = 600 m so the total height is = S + h+ H = 923.67 m let the distance travelled is S then we have              V2 = 2gS so       S = V2 /2g =183.67 m b ) the initial velocity is V = 60 m/s      the final velocity is v = 10m/s      the time taken is t = 4 s so the acceleration is a = ( v - V ) / t = -12.5m/s2 c ) the distance travelled in this four seconds is                          h = Vt - 1/2 at2 =140 m in the next 60 s the distance travelled is H = 60s *10m/s = 600 m so the total height is = S + h+ H = 923.67 m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote