a parachutist jumps out of an airplane and accelerates withgravity to a maximum
ID: 1762449 • Letter: A
Question
a parachutist jumps out of an airplane and accelerates withgravity to a maximum velocity of 60m/s. he then pulls the parachutecord and after a 4.0s constant deceleration, descends at 10m/s for60s, reaching the ground. a. how far does the parachutist fall while accelerating to60m/s b. what is the acceleration of the parachutist as he slowsfrom 60m/s to 10m/s c. what was the altitude of the airplane at the time of thejump please show all work a parachutist jumps out of an airplane and accelerates withgravity to a maximum velocity of 60m/s. he then pulls the parachutecord and after a 4.0s constant deceleration, descends at 10m/s for60s, reaching the ground. a. how far does the parachutist fall while accelerating to60m/s b. what is the acceleration of the parachutist as he slowsfrom 60m/s to 10m/s c. what was the altitude of the airplane at the time of thejump please show all workExplanation / Answer
if the initial velocity of the is zero ( verticalvelocity ) then the final velocity is V = 60 m/s the acceleration is g = 9.8 m/s2 then we have V2 = U2 + 2gS S = V2 /2g = 183.6 m b ) the initial velocity U = 60 m/s the final velocity V = 10 m/s time taken t = 4 s so the accelration is a =( V - U ) / t =12.5 m/s2 c) we have S = 183.6 m during the deceleration the distance travelled is h = Ut + 1/2 a t2 here t = 4s and a = 12.5 m/s2 plug inand calculate then distance travelled with 10 m/s is H = 10 m/s * 60s = 600 m so the altitude is = S + h +H plug inand calculate then distance travelled with 10 m/s is H = 10 m/s * 60s = 600 m so the altitude is = S + h +HRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.