Consider the parallel-plate capacitor formed by theEarth and a cloud layer. (The
ID: 1762900 • Letter: C
Question
Consider the parallel-plate capacitor formed by theEarth and a cloud layer. (The cloud layer is 850 m above the Earthand has an area of 0.7 km2 = 0.7 106m2.) Assume this capacitor will discharge (i.e., producelightning) when the electric field strength between the platesreaches 2.9 106 N/C. What is the energy released if thecapacitor discharges completely during a lightning strike?J Consider the parallel-plate capacitor formed by theEarth and a cloud layer. (The cloud layer is 850 m above the Earthand has an area of 0.7 km2 = 0.7 106m2.) Assume this capacitor will discharge (i.e., producelightning) when the electric field strength between the platesreaches 2.9 106 N/C. What is the energy released if thecapacitor discharges completely during a lightning strike?
J
Explanation / Answer
Energy stored in the capacitor is discharges completelyduring a lightning strike. i.e., U = 0.5o E2 Ad Given that E = 2.9 x 106N/C. A = 0.7 x106 m2. d = 850 m o = 8.9x 10-12 C2 / N-m2 Substitute values and solve for U.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.