A series RCL circuit contains only a capacitor ( C =8.80 µF), an inductor ( L =4
ID: 1763198 • Letter: A
Question
A series RCL circuit contains only a capacitor (C =8.80 µF), an inductor (L =4.30 mH), and a generator (peak voltage = 64.0 V, frequency = 1.00* 103 Hz). When t = 0 s, the instantaneousvalue of the voltage is zero, and it rises to a maximum one-quarterof a period later. (a) Find the instantaneous value of the voltageacross the capacitor/inductor combination when t = 1.50 *10-4 s. (Hint: The instantaneous values of the voltageand current are, respectively, the vertical components of thevoltage and current phasors.)1 V
(b) What is the instantaneous value of the current when t= 1.30 * 10-4s?
2 A
(a) Find the instantaneous value of the voltageacross the capacitor/inductor combination when t = 1.50 *10-4 s. (Hint: The instantaneous values of the voltageand current are, respectively, the vertical components of thevoltage and current phasors.)
1 V
(b) What is the instantaneous value of the current when t= 1.30 * 10-4s?
2 A
Explanation / Answer
A) the instantaneous value of the voltage across thecapacitor/inductor combination when t = 1.50 *10-4 s. IS VL = Vp sin (t ) = Vp sin (2f t ) Substitute values and solve forVL Where L = 4.30 mH f = = 1.00 * 103 Hz C = C = 8.80 µF Vp = 64.0 V t = 1.50 * 10-4 s b) The instantaneous value of the current when t =1.30 * 10-4 sis IL = Io sin (2f t - /2 ) Where Io =VL / XL = VL / 2 f L Substitute values.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.