A small object of mass m=4kg is subject to a simultaneous action ofthree forces
ID: 1763561 • Letter: A
Question
A small object of mass m=4kg is subject to a simultaneous action ofthree forces given by(in unit vector notation with all numbers in units of Newtons)
F1=5i+3j 4k
F2= 2i+k
F3=7i+j 2k
1.What is the acceleration vector.
2.If during the action of the forces the object changes itslocation from r1=4i to r2=-4i what is thework done by force F1 on this displacement?
F1=5i+3j 4k
F2= 2i+k
F3=7i+j 2k
1.What is the acceleration vector.
2.If during the action of the forces the object changes itslocation from r1=4i to r2=-4i what is thework done by force F1 on this displacement?
1.What is the acceleration vector.
2.If during the action of the forces the object changes itslocation from r1=4i to r2=-4i what is thework done by force F1 on this displacement?
Explanation / Answer
mass m = 4 kg forces F1=5i+3j 4k F2= 2i+k F3=7i+j 2k net force F = F1+F2 +F3 = 10 i +4j-5k Accleration vector a = F / m = 2.5 i + j -1.25 k (2). displacement S = r2-r1 = -4i-4i = -8 i So, work done by force F1 on the displacement W = F1 .S = ( 5 i + 3 j -4 k ) . -8i = 5 * -8 = -40 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.