A small mirror is attached to a vertical wall, and it hangs a distance of 1.76 m
ID: 1997726 • Letter: A
Question
A small mirror is attached to a vertical wall, and it hangs a distance of 1.76 m above the floor. The mirror is facing due east, and a ray of sunlight strikes the mirror early in the morning and then again later in the morning. The incident and reflected rays lie in a plane that is perpendicular to both the wall and the floor. Early in the morning, the reflected ray strikes the floor at a distance of 4.13 m from the base of the wall. Later on in the morning, the ray is observed to strike the floor at a distance of 1.15 m from the wall. The earth rotates at a rate of 15.0° per hour. How much time (in hours) has elapsed between the two observations?
Explanation / Answer
Here, we need to find out the initial and final angles of reflection.
Initial case (Early Morniing) :
The height is 1.76 m and the base length is 4.13 m.
Let the angle be 1
Therefore, tan 1 = 1.76 / 4.13
=> 1 = 23.08o
Final case (Later in the Morning) :
The height is still 1.76 m but the base length is now 1.15 m
Let the angle be 2
Again, tan 2 = 1.76 / 1.15
=> 2 = 56.84o
Difference in angles = ( 2 - 1)
= (56.84o - 23.08o)
= 33.76 o
Therefore, time difference = 33.76 o / 15o
= 2.25 hrs
Thus, 2.25 hrs have elapsed between the two observations.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.