A small metal cylinder rests on a circular turntable that is rotating at a const
ID: 1336259 • Letter: A
Question
A small metal cylinder rests on a circular turntable that is rotating at a constant speed as illustrated in the diagram (Figure 1) .
The small metal cylinder has a mass of 0.20 kg, the coefficient of static friction between the cylinder and the turntable is 0.080, and the cylinder is located 0.15 m from the center of the turntable.Take the magnitude of the acceleration due to gravity to be 9.81m/s2
0 0 + E https session.masteringphysics com myct itemVi ewassignmentProblemID-54829285 MasteringPhysics: Assignment l8 Reader Google Translate (1) Facebook Outlook.com -n Point Park Unive ApplyYourself Account Creation EWU | Dates and... Assignments MasteringPhysi Figure 1of 1Explanation / Answer
here,
mass of the cyclinder , mc = 0.2 kg
coefficient of static friction , us = 0.08
distance of the cyclinder , r = 0.15 m
let the maximum speed be vmax
for cyclinder to not to slip
mc*vmax^2 /r = u*mc*g
vmax^2 /0.15 = 0.08 * 9.81
vmax = 0.34 m/s
the maximum speed of the cyclinder is 0.34 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.