Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass 2.00 kg is pushed4.30 m along a frictionless horizontaltable by

ID: 1763848 • Letter: A

Question

A block of mass 2.00 kg is pushed4.30 m along a frictionless horizontaltable by a constant 16.0 N force directed 23.0° below thehorizontal. (a) Determine the work done on the block by theapplied force.
1 J

(b) Determine the work done on the block by the normal forceexerted by the table.
2 J

(c) Determine the work done on the block by the gravitationalforce.
3 J

(d) Determine the total work done on the block.
4 J (a) Determine the work done on the block by theapplied force.
1 J

(b) Determine the work done on the block by the normal forceexerted by the table.
2 J

(c) Determine the work done on the block by the gravitationalforce.
3 J

(d) Determine the total work done on the block.
4 J

Explanation / Answer

   mass, m = 2 kg    displacement along the plane, S = 4.3m     Force, F = 16 N ( right side )    angle, = 23 o ( belowhorizontal )    horizontal component of force, Fx = F cos = 16 cos 23 o = 14.73 N ( right side )    vertical component of force , Fy = F sin =16 sin 23 o = 6.25 N ( vertically up )    Net force in upward direction = Net force indownward direction             N + F sin = mg              Normal force, N = 13.35 N              Gravitational force, W = mg = 19.6 N       General formula for workdone, W = F S Cos Q1)   Work done by applied force , W1 = (F cos) (S) = 14.73 * 4.3 = 63.34 J Q2)   Work done by normal force, W2 = (N) (S)cos 90o = 0 J Q3)   Work done by gravitational force, W3 =(W) (S) cos 90 o = 0 J Q4)   Total work done = W1 + W2 + W3 = 63.34J
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote