A 45.0g Super Ball traveling at 25.0m/s bounces off a brickwall and rebounds at
ID: 1763998 • Letter: A
Question
A 45.0g Super Ball traveling at 25.0m/s bounces off a brickwall and rebounds at 15.0m/s. A high speed camera recordsthis event. If the ball is in contact with the wall for3.50ms, what is the magnitude of the average acceleration of theball during this time interval? Here's what I did: Ave Acceleration= (15.0-25.0)/(.0035-0)=2860m/s Please explain what I did wrong and the correct way. (Donot need to solve the entire problem for solution). A 45.0g Super Ball traveling at 25.0m/s bounces off a brickwall and rebounds at 15.0m/s. A high speed camera recordsthis event. If the ball is in contact with the wall for3.50ms, what is the magnitude of the average acceleration of theball during this time interval? Here's what I did: Ave Acceleration= (15.0-25.0)/(.0035-0)=2860m/s Please explain what I did wrong and the correct way. (Donot need to solve the entire problem for solution).Explanation / Answer
Given : . Initial velocity of the ball (v1) = 25.0 m/s . Final velocity (v2) = -15 m/s ( as it rebounds back ) . Time(t) = 3.50 * 10-3 s . Fromequation of motion we have : . v2 = v1 + at . or a = ( v2 - v1 ) / t . = ( - 15 - 25 ) / 0.0035 = 1.14 * 104 m/s . Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.